Ako na sumca?

Okrem vyššie spomínanej kukurice, či pufy si priblížime kŕmne nástrahy, ktoré sú pre sumce prirodzenejšie. Občas sa však môže stať, že je sumec veľmi vyberavý. Nezúfajte – ovplyvňuje ho napríklad teplota vody či dokonca ročné obdobie, nie je to vaša chyba.

sumec

  1. Lov pomocou červov


V minulosti boli červy najuznávanejšou nástrahou vôbec. A štandardy sa len tak nemenia, platí to aj dnes. Požitie červov sa odporúča predovšetkým na začiatku sezóny. Sumec sa po prebudení zo zimného spánku nemá príliš k činu – tráviaci aparát má mierne stiahnutý a nerád prijíma priveľké kúsky. Čerstvo prebudený sumec preto chumáč čerstvých dážďoviek určite neodmietne a veľmi rád si na ňom zgustne. Ďalším dobrým obdobím na lov za pomoci červov je čas po búrke či daždi. Záber môžete očakávať dokonca aj v blízkosti brehu, pretože sa sumce potulujú po blízku a hľadajú, čo by im z brehu mohla priniesť voda.

  1. Lov pomocou pijavíc


Pijavice majú veľmi podobné využite ako červy a dážďovky. Ich výhodou však je, že ich nenapádajú ostatné malé ryby. Kým dážďovky bývajú ľahko odtrhnuté z háčika, s pijavicami majú ryby väčší problém. Pijavica na háčiku vydrží aktívna dokonca niekoľko hodín, občas dokonca niekoľko dní. Ak sa vám loviť nedarí, pijavice dajte s nádobou do vody a použiť ich môžete aj o týždeň, pretože budú stále živé. Jediné, na čo si musíte dať pozor je to, aby ste nenastražili zákonom chránený druh. Pijavice je možné dostať skoro v každých rybárskych potrebách, kde ponúkajú na predaj živé návnady.

rybolov

  1. Lov pomocou medvedíka


Tento malý živočích je známy tiež pod názvom krtonôžka či šťúr. Ide o chrobáka značnej veľkosti, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v hnoji či v kanáloch. Krtonôžky sú napriek hrozivému výzoru pre človeka neškodné. Na háčiku však vedia narobiť parádu! Medvedík má totiž svoj špecifický pach, ktorý sumce dráždi a láka. Túto návnadu je možné používať celoročne, avšak pozor na iné ryby. Pochutnať si na nich vedia aj mrena, zubáč či kapor. Nepozvaným hosťom sa vyhnete umiestnením podvodného plaváka pod nástrahu.

Ako na sumca?
5 (100%)1