Bývanie v korunách stromov

Domček na strome bol snom asi každého z nás. Niektorým sa počas detstva splnil, no a niektorí iba závistlivo sledovali deti susedov. Pokiaľ vás táto myšlienka neopustila ani po rokoch, existuje jedna možnosť, ako svoje dávne sny naplniť. Svoj dom si môžete postaviť v korunách stromov.

dům na stromě

Vo svete ide už o pomerne bežnú záležitosť. Na Slovensku však ešte nie. to môže byť i problém pri samotnej realizácii. Klasický rodinný dom si postavíte i svojpomocne. To čo neviete, zistíte v stavebninách, alebo od skúseného známeho. Je nám jasné, že dom na konároch potrebuje o čosi odlišný prístup. Na rozdiel od toho pozemného, by sa nám totiž mohol zrútiť. Komplikovanejšie je to aj s prívodom elektrickej energie, odpadov a ďalších inžinierskych sietí. V zahraničí existuje viacero firiem, ktoré sa špecializujú iba na takéto stavby. Niektoré z nich sú ochotné pricestovať aj za vami. Počítajte s tým, že nepôjde o lacný špás. Už samotná stavba stojí nemalé peniaze.

Základom domov na stromoch je nosná konštrukcia. Tá je vyrobená z pevných materiálov a dôležitý je spôsob jej montáže. Verte, že toto by ste sami nezvládli, ani po hodinách študovania na internete.
Ďalším dôležitým prvkom, sú materiály použité na konštrukciu domu. Musia byť dostatočne pevné, ale zároveň ľahké, aby strom príliš nezaťažovali. Samotný strom musí byť pevný a čo najviac stabilný. Žiadny živý strom však neprinútite, aby sa pri vetre ani nepohol. Tomu musí byť prispôsobená aj celá stavba. Musí mať jednoducho vôľu, aby sa pri prvej metelici nerozpadol na márne kúsky.

dům ve stromech

Pokiaľ sa však svojho sna nemienite vzdať, môžete sa pokúsiť o menšiu stavbu, niekde pri dome, alebo chate. Domček umiestnite v menšej výške. Bude to bezpečnejšie, ak by vám niečo nevyšlo, tak ako má. Takýto domček môžete využívať ako netradičné miesto na spanie počas leta, alebo príjemné večerné posedenie. Časom sa možno i na Slovensku objavia ľudia, ktorí budú schopní takéto domy postaviť kvalitne a spoľahlivo.