Internet a jeho nástrahy

Internet sa stal každodennou súčasťou našich životov. Nevieme si predstaviť ani jeden deň bez toho aby sme si nevyhľadali niečo čo nás zaujíma, pozreli seriál či film alebo vypočuli si hudbu. Každý z nás ho využíva vo veľkej miere, no viete o jeho nástrahách? Určite väčšina počula o rizikách internetu keďže sa o nich hovorí dosť pravidelne. No už len málokto sa tým zaoberá vo väčšej miere a skúma podrobnosti.

student

Tak začneme asi so sociálnymi sieťami, ktoré používame na dennej báze. Na každej takejto sieti zadávame svoje prihlasovacie údaje a teda aj heslo. Tu môžeme vidieť najväčšie riziko, ktoré nám hrozí. Niektorý ľudia sa vedia k týmto údajom dostať a zneužiť ich. Dokážu čítať naše osobné správy, vidieť čo sa nám páči a čo naopak nie. Takýmto spôsobom majú teda nástroj na zisťovanie preferencií.

Hovorí sa o tom dosť často a určite ste o tom niečo započuli už aj vy, že istá sociálna sieť využíva osobné informácie svojich používateľov. Robia to predovšetkým na to aby videli vaše záujmy a preferencie a podľa toho nastavili reklamu práve pre Vás. Nie je to teda náhoda, že ženám sa zobrazujú stránky s módnym oblečením. Všetko je to vplyv investorov, ktorý si takto získavajú silnejšie postavenie na trhu a zisk.

počítač

Ďalším príkladom zneužívania na internete je aj ťažba kryptomén. Pre toho, kto sa ešte s týmto pojmom nestretol je to istá forma virtuálnych peňazí. Problematika je oveľa širšia, no my si povieme iba o hlavnom riziku. Niektorý ľudia dokážu prostredníctvom našich zariadení pripojených na internet tieto kryptomény „ťažiť“. Najrozšírenejším spôsobom, ktorý si môžete všimnúť aj vy je ťažba pri pozeraní seriálov či filmov. Využívajú teda váš počítač na to aby túto virtuálnu menu získali.
Predstavila som iba veľmi malú časť rizík, ktoré internet prináša. Mnohým z nich sa vieme ubrániť, no niektorým len veľmi ťažko. Najlepšou voľbou by bolo internet prestať používať alebo ho aspoň obmedziť. No nie je to ľahké pretože, ho využívame v práci, škole a pri iných príležitostiach kedy je nevyhnutné ho použiť.