Muž v horách

Zábavy v mestách sa menia. Technológie sústavne pribúdajú. Veľa nového prichádza a odchádza. Ale hory tuboli stále a zostávajú – hory, priťahujú

hory

  • svojou krásou,
  •  tajomstvom
  •  bohatstvom.
  • nebezpečenstvom

Hory sú plné nebezpečenstva. Ale ľudia ďalej, vyššie, prenikajú do horských oblastí výskumníci, horolezci, geológovia a aj obyčajní turisti. Každý vrchol má svoju vlastnú jedinečnú históriu , svoj príbeh ako sa stretol s ľuďmi. Každý rok sa vysielajú desiatky a stovky expedícií, aby dobyli vrcholky hôr. Nie všetci sa vracajú … Ale prečo, aj napriek všetkému nebezpečenstvu, ich ľudia hľadajú? Horolezci milujú adrenalín. Niektorí jednoducho idú do hôr, pretože milujú hory, iní nájdu ako energiu dobíjať práve   v horách, a, iní hľadajú inšpiráciu v horách, môžeme  síce hovoriť nekonečne dlho, ale my, obyvatelia rovín, nikdy celkom neporozumieme tomu, prečo ľudia idú do hôr.

Hory, vyvýšené časti zemského povrchu, náhle stúpajúce nad okolitým územím. Ale koľko z nich sú hory na Zemi? Hory existujú na všetkých kontinentoch a na mnohých veľkých ostrovoch – v Grónsku, na Madagaskare, v Taiwane, na Novom Zélande, v Spojenom kráľovstve, na Antarktíde kde sú do značnej miery pochované pod ľadovým povrchom, ale sú tu niektoré vulkanické hory. Ale poďme bližšie aj u nás v Tatrách a v susednom Rakúsku v Alpách máme miesta, kde horolezec túži vystúpiť.

Nie každý milovník hôr je horolezec. Mám na mysli osamelých chatárov, ktorí na najvyššie položených chatách u nás trávia celý rok. V čase aj nečase. Pri slniečku aj v chumelici. Ďaleko od ľudí. Blízko k oblohe. 

alpy

Životné podmienky v horách pre mnohých ľudí sa môžu zdať extrémne. Ale napriek tomu ľudia žili a naďalej žijú v horách. Ale čo je tak zvláštne pre život v horách?
Zvážte niektoré klimatické vlastnosti horských oblastí. Teploty v horách sa znižujú približne o 0,6 ° C s výškou na každých 100 m. Zmiznutie vegetačného pásma a zhoršenie životných podmienok vo vysokých horách je spôsobené takým rýchlym poklesom teploty.
Aj napriek tomu títo muži hory milujú najviac . Nikdy sa mi asi nepodarí zistiť prečo .