Rozpoznávajte svet vďaka Google Lens

Google Lens slúži na rozpoznávanie objektov. Po odfotení daného predmetu aplikácia rozozná o čo ide a automaticky vás presmeruje na vyhľadávanie v google prehliadači.

mobilní telefon

Odfotiť môžete čokoľvek. Rastliny, jedlo, budovy, historické pamiatky… fantázií sa jednoducho medze nekladú.
Ak napríklad uvidíte zaujímavé topánky, ale neviete ako ich zohnať, stačí cvaknutie a Google Lens to zistí za vás. Využiť ju môžete aj pri neznámych potravinách v nákupnom centre. Vie byť užitočná tiež pri zisťovaní otváracích hodín. Zaparkujete pred poštou a tá je zatvorená. Zapnete fotoaparát na svojom telefóne, odfotíte budovu pošty a za niekoľko sekúnd poznáte jej otváracie hodiny. Samozrejme by sme mohli tiež zadať jej adresu rovno do prehliadača. Čo je rýchlejšie musíte zistiť sami.

Podstatné je, že sa vďaka tejto aplikácií dokážete dostať k nespočetnému množstvu informácií. Je schopná rozlíšiť i plemená psov, alebo mačiek. Ak odfotíte kocúra, ktorého ste našli pred rokmi na ulici, možno zistíte, že vlastníte čistokrvné plemeno mačky. Zapáčil sa vám pes v parku? Cvak! A viete aké plemeno si máte kúpiť. Možností je jednoducho neúrekom.

selfie

Po tom,čo bola aplikácia vypustená do sveta, nefungovala tak, ako mala. Teda aspoň u nás na Slovensku. Objekty rozpoznávala iba v anglickom jazyku, čo bol problém. Nestačilo totiž zmeniť jazyk v aplikácií, ale v celom zariadení. Bohužiaľ nie každý ovláda cudziu reč na toľko aby v nej ovládal svoj telefón.
Užívatelia teda nedržali jazyk za zubami a to zjavne pomohlo. Po spŕške negatívnych komentárov a reakcií od rozčúlených Slovákov, spoločnosť Google vydala novú verziu, ktorá funguje aj v slovenskom jazyku. Platí pre zariadenia s operačným systémom Android 6.0 a vyššie. Aplikácia funguje na každom zariadení trochu rozdielne. Nezáleží len na tom, ako starý telefón vlastníte. Ovládanie sa líši aj v závislosti od značky zariadenia.

Google Lens funguje, avšak nie na 100 percent. Môže sa teda stať, že niektoré objekty nespozná. Niekedy pomôže ak ku fotografii zadáte slovo, ktoré pomôže objekt na nej, lepšie opísať.